شهرهای ترکیه

درباره ترکیه

موقعیت جغرافيايی ترکیه

تركيه در شمال غربی آسيا و شرق اروپا در محل تلاقي دو قاره قرار دارد . بخشی از اين كشور در آسيا و بخشی دیگر قاره اروپا واقع قرار دارد. از این رو به این کشور اوراسیایی می گویند.

سفر به ترکیه

ترکیه هر ساله میزبان مسافرانی بسیاری از ایران و کشورهای مختلف  است که می توان از مهمترین عوامل آن به تنوع  تور ترکیه در کشورهای همسایه و پیشرفت در کیفیت هتل های ترکیه اشاره کرد . در سال 2008 حدود 26 میلیون توریست به این ترکیه سفر کردند البته در بخش توریست کشور ترکیه در بسیاری از جنبه ها به پیشرفت نیاز دارد و بسیاری از پتانسیل های آن شکوفا نشده اند. بهترین زمان برای تور ارزان ترکیه فصل زمستان البته غیر کریستمس میباشد که اکثرا قیمت هتل ها پایین تر از معمول میباشد و فروشگاه های بزرگ حراج زده اند.

آب و هوای ترکیه                                                     

به طور کلی دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است ، در ناحیه کوهستانی شمال ترکیه باران بسیار و به طور منظم می بارد. غرب ترکیه آب و هوایی معتدل، تابستانی گرم و زمستانهای بارانی دارد. جنوب ترکیه گرم ترین درجه حرارت را دارد. سواحل جنوبی ترکیه تحت تأثیر دریای مدیترانه، تابستان گرم و زمستان معتدل دارد. آب و هوای آناتولی مرکزی سخت و متغیر، فصل بهار آن مرطوب ودر تابستان روزها بسیار گرم و شب ها خنک است .

جمعیت ترکیه

ترکیه حدود 72 میلیون نفر جمعیت دارد ، این کشور در روزهای عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است. اقوام مقیم در این کشور ۷۵ درصد ترک و ۲۰ درصد کرد هستند .

زبان ترکیه

زبان ترکیه، ترکی استانبولی است که در گذشته با خط  عثمانی  نوشته می‌شد و از زمان تشکیل جمهوری ترکیه با خط لاتین نوشته می‌شود.

مذهب ترکیه

قانون اساسی جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۴ میلادی تهیه شده‌ که در آن دین رسمی ترکیه را اسلام تعیین نموده‌اند. اما در اصلاحات قانون اساسی سال ۱۹۲۸ این ماده قانونی حذف شد و دین رسمی سکولار (جدایی دین از سیاست) معرفی گردیده‌است. در ترکیه ۹۸ درصد جمعیت را مسلمانان و ۲ درصد را مسیحیان و کلیمیان و پیروان دیگر ادیان تشکیل می‌دهند.

موسیقی ترکیه                                      

موسیقی ترکیه دارای تنوع و پیچیدگی زیادی است ، ترک ها به موسیقی کشور خود افتخار می کنند که تقریبا شبیه به موسیقی عربستان سعودی و ایران می باشد. موسیقی ترکیه امروزی را می توان به دو نوع موسیقی باستانی و موسیقی عوام پسند که از غرب گرفته شده است تقسیم کرد.

از جمله الات موسیقی سنتی این کشور می توان به سورنا /کمانچه / قانون / عود / تنبور و نی نام برد.

جشنها و تعطیلات رسمی ترکیه

۲۹ اکتبر – سال روز جمهوریت کشور ترکیه
۱۰ نوامبر – سال روز تولد اتاترک
۲۳ آوریل – روز ۲۳ آوریل جشن کودکان و حاکمیت ملی در ترکیه می باشد.

غذاهای ترکیه

مواد‌غذایی متنوعی در این کشور وجود دارد که ازغذاهای دریایی گرفته تا انواع غذاهای گوشتی، سبزیجات، نان، دسرها و نوشیدنی‌ها را در دسترس علاقمندان قرار می دهد.

معروفترین غذاهایی که می‌توان در ترکیه یافت کباب است که با گوشت بره درست می‌شود. کباب را می‌توان یکی از مهمترین مشخصه ترکها در سراسر جهان به شمارآورد. شیش کباب، دونرکباب، اسکندرکباب ، آدانا کباب و کباب‌هایی که دراجاق‌های سفالی طبخ می‌شوند.

در رستوران‌های به انواع دیگری از غذاها برمی‌خورید. مثل انواع کوفته، دلمه یا پلو و خورش‌های مختلف. برای علاقمندان به بادمجان نیز غذاهای این کشور جذابیت خاص خود را دارد چرا که این سبزی خوش آب و رنگ جایگاه خاصی در آشپزی ترکیه دارد. جدا از دلمه‌هایی که با بادمجان درست می‌شود ترکها در پختن انواع غذاها با بادمجان مهارت ویژه‌ای دارند.

غذاهای مخصوص ترکیه

دونر کباب با پیده - نان سیمیت – مانتی - باقلوا- کباب اسکندر کباب بیتی - کباب همراه با برگ دفنه - کیشکه-پلوی قالبی توپ- کباب خمیردار – پلوی علی باش- بورک ران مرغ - پیتزای قالبی- بوقلمون گردویی- دلمه مرغ

ما را محبوب کنید