شهرهای عراق

درباره عراق

امیدواریم عراق بعد از جنگ ها متعدد و دوره های مختلف تمدن خود دوره ثبات را اغاز کرده باشد نیروهای کشورهای دیگر از این کشور خارج شده و این کشور با انتخابات ملی شروع به تشکلیل کشوری با حکومت جمهوری نموده است همچنین این کشور اماده برای بستن قراردادهای نفتی با کشورهای دیگر شده است عراق در حال بازسازی بسیاری از زیرساخت های سیاسی اجتماعی جسمی و اقتصادی خود می باشد البته انتخابات ملی در سال 2005 و انتخابات های استانی در سال 2009 تا حد زاید موفق بوده که باعث عقب نشینی و ترک نیروهای انگلیس و امریکا از این کشور گردید .

مساحت این کشور 438 هزار کیلومتر مربع می باشد و دارای 31.9 میلیون نفر جمعیت است پایتخت این کشور بغداد می باشد و نوع حکومت آن در حال حاضر از نوع جمهوری می باشد

دین مردم کشور عراق اسلام می باشد که 95 درصد از این جمعیت شیعه می باشند و مابقی ثنی هستند مسیحی و کاتولیک و ارتدوکس و دین های دیگر نیز در این کشور یافت می گردد .

تقریبا 80 درصد از جمعیت این کشور با زبان عربی صحبت می کنند و کردی فارسی ارمنی و دیگر زبا ن ها نیز در این کشور رایج می باشد .

تابستان ها هوا بسیار گرم و خشک می باشد و هوا در کوهستان های این کشور در شمال و شرق خنک می باشد زمستانها نیز باران و می بارد و شمال هوا سردتر می باشد

بخش بزرگ عراق صحرا است اما مناطق مابین دو رود دجله و فرات حاصلخیز است. قسمت&zwnjهای شمالی کشور به عمدتاً کوهستانی است و بلندترین قلهٔ آن حاجی عمران (هممرز با بلندیهای پیرانشهر ایران) با ارتفاع ۳۶۰۰ متر است. عراق مرز ساحلی کوچکی با خلیج فارس دارد. در مجاورت شط العرب که نزد ایرانیان با نام اروندرود شناخته شده&zwnjاست، مرداب&zwnjها قرار داشتند اما بیشتر آنان طی سالهای دهه ۱۳۷۰ خشکانیده شدند. آب و هوای کشور (به جز شمال) عمدتاً صحرایی است با زمستان&zwnjهای خنک و گاه سرد و تابستانهای خشک و گرم و آفتابی.

مناطق کوهستانی شمال اغلب از زمستانهای سرد با بارش برف و باران برخوردار است که گاهی موجب طغیان رودخانه&zwnjها می&zwnjشود. شهر بغداد که پایتخت کشور است در مرکز کشور و در ساحل رود دجله قرار دارد. شهرهای بزرگ دیگر اربیل و موصل در شمال و بصره در جنوب هستند. کشور عراق را گهوارهٔ تمدن بشریت دانسته&zwnjاند.

. واحد پول دینار عراق می باشد و هر 1165.5 تای ان برابر با یک دلار امریکا می باشد .

ما را محبوب کنید