شهرهای مغولستان

درباره مغولستان

مغولستان کشوری دورافتاده می باشد که هنوز چیزهای زیادی برای ارائه به جهانگردان  از جمله مناظر خیره کننده و حیات وحش از کوه هاو بیابان ها و هتل های لوکس و رستوران هابزرگ دارد.تاریخ و فرهنگ مغولستان به خود این کشور محدود نشده و در بسیاری از کشورها مغول ها در حال زندگی می باشند زندگی سنتی و دامداری حمل و نقل با شتر و زندگی عشایری بسیار معروف م می باشد که از معروفترین شخصیت های این کشور چنگیزخان مغول می باشد . مناطق وسیعی از مغولستان را بیابان و صحرا تشکیل داده است ماهیگیری تور جیپ در صحرا و اسب و شترسواری دوچرخه سواری در کوهستان و پرنده گیری همه از تفریحات  در این کشور می باشد. در مناطق روستایی زیرساخت های ضعیف و توسعه نیافته دیده می شود اما پایتخت اولانباتور سریع خود را به یک شهر بسیار خوب با رستوران های بین المللی هتل های لوکس مراکز خرید تبدیل کرده است .

مساحت این کشور 1564 هزار کیلومتر مربع می باشد و جمعیتی برابر با 2.9 ملیون نفر را در خود جای داده است پایتخت این کشور اولانباتار می باشد و نوع حکومت از نوع جمهوری ممی باشد که در سال 1921 از چین استقلال یافته است

دین مردم مغولستان بودایی می باشد همچنین دین اسلام نیز در این کشور مشهود می باشد

زبان مردم مغولستان خلخ مغولی می باشد همچنین گویش های مختلف مغولی نیز در بین آن رایج می باشد .

آب و هوای خشک تابستان های معتدل و زمستان های طولانی از حال و هوای این کشور می باشد از دسامبر تا ژانویه دمای هوا به منفی می رسد بهار تا مه آب و هوای بی ثباتی دارد و بادهای قوی و نوسانات زیادی در دما وجود دارد در تابستان دمای هوا گرم می باشد البته ژوئیه و اوت بهترین زمان برای مسافرت به مغولستان می باشد.

مغولستان در شمال آسیای میانه قرار دارد و مناطق مغول نشین از سوی شمال با سیبری و از جنوب با چین محصور شده اند. پایتخت آن اولان باتور است. مساحت مغولستان ۱٬۵۶۵٬۰۰۰ کیلومتر مربع است. مغولستان نوزدهمین کشور بزرگ جهان (پس از ایران) و در عین حال کم تراکم ترین کشور جهان است.

مغولستان مجموعاً ۸٬۱۱۴ کیلومتر مرز دارد که ۴٬۶۷۳ کیلومتر آن با چین و ۳٬۴۴۱ کیلومتر آن با روسیه است. به خاطر دوری مغولستان از دریا آب وهوای آن برّی و سرد و خشک است. ارتفاع سرزمین مغولستان از سطح دریا بین هزار تا دو هزار متر متغیر است. قسمت های شمالی و غربی آن را کوه ها پوشانیده اند و کوه های آلتای در غرب کشور تا سیبری ادامه می یابند. بلندترین نقطه مغولستان کوه «تاوان بوگد» با ۴٬۳۷۴ متر ارتفاع است که در مرز با چین و روسیه قرار گرفته است. در قسمت جنوبی این کشور بیابان گُبی قرار دارد که تا چین ادامه می یابد. اکثر مناطق در این کشور تابستانهای کوتاه و گرم و زمستان های بسیار سرد و پربرف دارند و اولان باتور، پایتخت این کشور، از نظر میانگین سالیانهٔ دما سردترین پایتخت جهان به شمار می آید. مغولستان بطور کلی کشوری سرد مرتفع و بادخیز است.

رودهای نیمه شمالی کشور پس از گذر در روسیه به اقیانوس منجمد شمالی و اقیانوس آرام می ریزند. رودهای نیمه جنوبی در راه خشک شده یا مقدار کمی از آب آن ها به شوره زارهای گبی وارد می شود.

 

ما را محبوب کنید