شهرهای پاکستان

درباره پاکستان

از شهر باستانی مغول لاهور تا قله های پربرف قراقروم پاکستان یک کشور متنوع است که تنها با زیبایی طبیعی و زرق و برق های معماری پر نشده است اما در آن رفتار مهربانانه و مهمانپذیرانه مردم تنوع حیات وحش و سنت ها و آشپزی غنی خود مورد توجه می باشد . بی ثباتی های سیاسی و خشونت های فرقه ای باعث شده تعداد زیادی از مردم کشور وارد جنگ شده و قسمت های زیادی از این کشور قابلیت مسافرت را نداشته باشد  .

با این حال کسانی که جسارت کافی برای سفر به پاکستان را دارند زیبایی های زیادی را مشاهده خواهند کرد از جمله رشته کوه زیبای هیمالیا قراقروم و هندوکش

لاهور نقطه مقابل اسلام آباد می باشد پایتخت فرهنگی پاکستان می باشد و در یونسکو جاذبه های زیادی برای آن ذکر شده است

کراچی نیز پایتخت سابق بوده و نیروگاه اقتصادی کشور می باشد

مساحت پاکستان 796 هزار کیلومتر مربع می باشد جمعیت این کشور 193 میلیون نفر بوده و پایتخت آن اسلام آباد می باشد

نوع حکومت این کشور از نوع فدرال بوده که در سال 1947 از انگلستان استقلال یافته است

بیش از 97 درصد جمعیت این کشور مسلمان می باشند که از این درصد 77 درصد ثنی و 20 درصد شیعه می باشند همچنین مابقی جمعیت دارای دین های مسیحی و هندو می باشند .

زبان مردم این کشور اردو می باشد که بوسیله 8 درصد این مردم استفاده می شود زبان انگلیسی نیز در سطح وسیعی مورد استفاده است همچنین زبان های پنجابی که بوسیله 48 درصد مردم پشتو سیندهی سارایکی و بلوچی نیز در این کشور صحبت می شود .

پاکستان دارای سه فصل می باشد فصل زمستان از نوامبر تا مارس می باشد که گرم و سرد با نسیم دریا می باشد تابستان از اوریل تا ژوئیه بوده و درجه حرارت بسیار بالا و باران های موسمی در ماه های جولای تا سپتامبر بارش دارند  کراچی کم باران می باشد بهترین زمان برای بازدید از این کشور در جنوب این کشور در ماه های بین نوامبر و مارس می باشد زمانی که روز سرد می باشد و بهترین زمان برای بازدید از شمال پاکستان از اوریل تا اکتبر می باشد

در این کشور انواع ویژگی های طبیعی از سواحل شنی مردابی و باتلاق های دارای حرا در ساحل جنوبی گرفته تا جنگل های معتدل و مرطوب حفاظت شده و قلمروهای یخی کوه های (هیمالیا) قراقوروم، هندوکش در شمال همگی به چشم می خورند. به طور تقریبی ۱۰۸ قله با بلندی بیش از ۷۰۰۰ متر (۲۳۰۰۰ فوت) وجود دارد که با برف و یخچال پوشیده شده اند. پنج کوه در پاکستان ازجمله کی۲ (در بلتستان) و نانگا پاربات بیش از ۸۰۰۰ متر (۲۶۰۰۰ فوت) ارتفاع دارند. در قسمتی از کشمیر که توسط هند اداره می شود تا نواحی شمالی پاکستان رودخانه سند در طول کشور جریان دارد. هر ساله قسمت های شمالی پاکستان شمار زیادی جهانگرد خارجی را به خود جلب می کنند. کوهنوردان از سراسر دنیا بلتستان در پاکستان را به عنوان مقصد نهایی خود می دانند. در غرب رود سند بیابان های خشک و تپه ای بلوچستان پاکستان وجود دارند؛ در قسمت شرق هم شن های روان بیابان تار وجود دارد. بیشتر نواحی پنجاب و قسمت هایی از سند دشت های حاصل خیزی هستند که کشاورزی در آنجا از اهمیت زیادی برخوردار است.

واحد پول کشور پاکستان روپیه پاکستان می باشد که هر 101.4 آن برابر با یک دلار امریکا می باشد. 

ما را محبوب کنید