شهر هانوی

مساحت:  3,323.6 کیلومتر مربع

جمعیت:  6,844.1 هزار نفر در سال 2012

جغرافیا:

"هانوی" در مرکز "وایت نام شمالی" و در دلتای رود سرخ واقع شده است. توسط استان های "تای نوین" و "وین پاک" در شمال، استان های " ها نام" و "هوبین" در جنوب، استان های "بک جیانگ"، "بک نین" و "هانگ ین" در شرق و استان های "هوآبین" و "پوتو" در غرب، احاطه شده است.

"هانوی" به معنی " زمین های ساحلی بین رودخانه ها" است. (Ha:رودخانه، Noi:داخلی). قلمرو "هانوی" توسط رود سرخ شسته شده است (بخشی از رود سرخ و انشعاباتش که "هانوی" را در برگرفته است، حدودا 40km است).اما رودخانه های دیگری  از قبیل "دانگ"، "کائو"، "کالو"، "دای"، "نو"، "تیچ"، "لیچ" و "کیمنو"  نیز به این محل سرازیر می شوند.

شرایط آب و هوایی:

"هانوی" در یک منطقه استوایی با بادهای موسمی واقع شده است. این شهر دارای دو فصل است. در طول فصل خشک که از ماه اکتبر تا آپریل به طول می انجامد، هوا سرد است و بارش های کمی رخ می دهند. مگر در دوره زمانی بین ژانویه تا مارچ که با وجود سرد بودن هوا باران های سبکی نیز می بارند. در فصل خیس یا تر، که در دوره می تا سپتامبر رخ می دهد، هوا گرم است و بارش های شدید و طوفان های زیادی رخ می دهند.میانگین دمای هوای سالانه در این منطقه معادل 23.2°C (73.7°F)  است. و میانگین بارش های سالانه معادل 1,800mm است. میانگین دمای هوا در زمستان معادل 17.2°C (62.9°F) است که این دما می تواند تا 8°C (46.4°F) نیز کاهش یابد. میانگین دمای هوا در فصل تابستان معادل 29.2°F (84.6°F) است که می تواند تا 39°C (102.2°F) نیز افزایش یابد.

تاریخچه:

"هانوی" زمین مقدس ویتنام به شمار می رود و سالانه تعداد بیشماری مسافر تور ویتنام نوروز 96 را به خود جذب میکند .سه قرن پیش از میلاد مسیح، "کولوئا" (که در واقع بخشی از ناحیه "دونگ آن" است)، به عنوان پایتخت ملیت "عا لاک" به پادشاهی "توک آن دونگ وونگ" انتخاب شد. بعدها "هانوی" به مقر اصلی جنبش های مقاومتی بر علیه حملات و تجاوزات شمالی ها تبدیل شد. این شهر که در مرکز دلتای رود سرخ واقع شده است، بعد ها گسترش یافت و تبدیل به یک مرکز سکونتی پرجمعیت و ثروتمند شد. در دوره های تاریخی مختلفی، "هانوی" تبدیل به شهر اصلی و پایتخت ویتنام تحت سلطه شمال، بوده است. در سال های پایانی "کن توات لونار1010) “ ) "لی تای تو" بنیان گذار سلسله "لی"، تصمیم گرفت که پایتخت را از "هوآلو" به "دای لا" تغییر دهد و نام آن را به "تانگ لانگ" به معنی "اژدهای در اوج" تغییر دهد. بنابراین سال 1010  سالی بسیار مهم برای "هانوی" و کل کشور به شمار می آید. برای  هزاران سال پایتخت ، "تانگ لانگ" نامیده می شد. و سپس به نام های "دانگ دو"، "دانگ کین" و نهایتا در سال 1831 به "هانوی" تغییر یافت. و در طول این سالیان دراز این زمین مقدس خاستگاه رویداد های تاریخی بی شماری بوده است.

حمل و نقل:

جاده ای: "هانوی" 93km با "نین بین"، 102km با "های فونگ"، 153km با "تان هوآ"، 151km با "هالونگ"، 474km با "دین بین فو"، 658km با "هیو"، 763km با "دانانگ" و 1,710km با شهر "هو شی مین" فاصله دارد.

هوایی: فرودگاه بین المللی "نوی بای" که بیش از 35km کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد، یکی از بزرگترین فرودگاه های  کشور با پرواز های مختلف و متعدد داخلی و بین المللی است. سالانه تعداد زیادی مسافر تور ویتنام از این فرودگاه استفاده میکنند . از "هانوی" پرواز های داخلی به مقاصد "دین بین"، "هو شی مین سیتی"، "هیو"، "نا ترانگ" و پروازهای بین المللی بیشماری به بسیاری از کشورهای جهان صورت می پذیرند.

قطار: ایستگاه راه آهن "هانوی"، اصلی ترین ایستگاه راه آهن ویتنام است. و نقطه شروع پنج خط راه آهن مختلف به مقصد استان های اصلی ویتنام است.

ما را محبوب کنید