مطالبی که مسافران باید درباره موقعیت سیاسی آذربایجان بدانند

دسته اخبار

این منطقه جنوب غربی آسیایی یکی از کشورهایی است که در اوایل دهه ۱۹۹۰ از اتحادیه شوروی جدا شد و ادعای استقلال کرد. آذربایجان نیز درست مانند بسیاری از کشورهایی که در چنین موقعیتی قرار دارند در بسیاریی  از زمینه ها بی ثبات است.

معضلات و موقعیت سیاسی آذربایجان 

یکی از معضلاتی که تا همین امروز در این کشور در جریان است، جمهوری تجزیه طلب ناگورنو کاراباخ است. درگیری ها بر سر کنترل آن حتی به قبل از جدایی آذربایجان از اتحادیه جماهیر سوسیالیستی شوروی U.S.S.R باز می گردد و از زمانی شروع شد که ارمنی ها که جمعیت غالب این منطقه بودند بر علیه قوانین آذربایجان بهه اعتراض برخاستند. این درگیری ها به شکل جنگ، وحشی گری، بی ثباتی شروع شدند و با وجود توافق آتش بس در سال ۱۹۹۴ همچنان ادامه دارند.

موقعیت سیاسی آذربایجان

حملاتی که توسط شورشی ها، تک تیراندازها و مین ها انجام می شوند می توانند خطرات جدی برای افراد بومی و توریست ها در پی داشته باشند. و به توریست ها توصیه می شود که از این منطقه دوری کنند.

به دلیل وجود بی ثباتی عمومی در برخی از بخش های آذربایجان، ورود و خروج از مرزهای این کشور می تواند مشکل ساز شود. اگر شما به ناگارنو کاراباخ سفر کنید و پاسپورتتان مهر این کشور را داشته باشد، اجازه ورود به تور آذربایجان را نخواهید داشت حتی اگر یک ویزای معتبر داشته باشید. هرچند که می توانید کمی آب زیرکاه باشید و با مدارک مهر شده جداگانه ای وارد نگارنوکاراباخ شوید.

تنها ملیت های خارجی می توانند از طریق مرزهای زمینی وارد تور روسیه شوند. و تنها در صورتی می توانید از طریق آستارا وارد ایران شوید که ویزا داشته باشید. متاسفانه اگر اهل ارمنستان باشید، یا نژاد ارمنی داشته باشید و یا نام خانوداگی ارمنی داشته باشید اجازه ورود به تور آذربایجان را نخواهید داشت. همچنین اگر در پاسپورت تان مهر ورود به تور ارمنستان وجود داشته باشد، از ورود با تور آذربایجان منع خواهید شد. بنابراین بهتر است ابتدا به آذربایجان و سپس با تور ارمنستان سفر کنید. به مسافران توصیه شود که حتما  ویزای خود را با دقت بررسی کنند چرا که ممکن است اشتباها ویزایی داشته باشند که تنها چند روز اعتبار دارد.

علاوه بر تمامی محدودیت ها در ارتباط با پاسپورت و ویزا، مقامات مرزی ممکن است نسبت به کتاب های راهنما و سفرنامه هایی که درباره ناگورنو کاراباخ هستند نیز کمی حساسیت  داشته باشند. مسافران گزارش کرده اند که کتاب هایی نظیر "سیاره تنها" که در آن آشکارا ناگورنو کاراباخ را جدا از آذربایجان می داند، حساسیت ماموران امنیتی را برمی انگیزند. البته بدترین اتفاقی که ممکن است رخ دهد اینست که کتاب ها را از شما ضبط خواهند کرد.

به دلیل آشفتگی هایی که هنوز در گوشه و کنار این کشور در جریان هستند، می تواند گفت وضعیت حقوق بشر در آذربایجان چندان خوب نیست. آزادی های سیاسی، مذهبی و حتی گاهی آزادی بیان ممکن است نقض شوند و منجر به دستگیری و بازداشت افراد می شوند.

افرادی نیز که در فعالیت های مذهبی غیرمجاز شرکت می کنند ممکن است توقیف شوند. فساد همه جانبه در این کشور وجود دارد و خبرنگاران، معترضان و افراد عادی بدون دلیل روشنی مورد هجوم و بازداشت قرار می گیرند. آذربایجان تلاش کرده است اقتصاد خود را به سرعت مدرن امروزی برساند و پاداش تلاش هایش را نیز دریافت کرده است. اما در زمینه های دیگر هنوز راه طولانی در پیش دارد.

 
ما را محبوب کنید