سفرنامه دبی - واحه ای در بیابان

دبی با جمعیتی حدود دو میلیون نفر سالانه حدود 60 میلیون توریست به خود جذب میکند . دبی قبلا یک روستای کوچک ماهیگیری بود و الان به این شهر عظیم تبدیل شده که هنوز در حال رشد و توسعه است . شاید همه فکر میکردیم مگر میشود وسط بیابان چنین شهری ساخت ؟! بلندترین برج جهان ، یکی از بزرگترین مراکز خرید ، گران ترین هتل جهان ، بزرگترین فرودگاه جهان و این لیست ادامه دارد این شهر بهترین نشانگر قدرت سازندگی پول است .

میتوان براحتی گفت که دبی بهترین شهر امارات متحده  عربی است . سرنوشت شهر با کشف نفت کاملا زیر و رو شد . تا حدود سال های 1950 ساکنین شهر مشغول ماهیگیری و شکار مروارید بودند ولی بعد از کشف نفت در لیست ثروتمندترین شهرهای جهان جای گرفتند . با آینده نگری حاکمان شهر و صد البته با قدرت پول ، شهر دبی به وضعیت حال حاضر خود رسید یک شهر شیک و لوکس با امنیت واقعا فوق العاده بالا .

برج الخلیفه

اگر قصد دارید به دبی سفر کنید پیشنهاد میکنیم با استفاده از تور دبی برنامه خود را بین ماه های اوایل آذر تا اواخر فروردین بیاندازید در بقیه ماه ها معمولا هوا بسیار گرم است و قدم زنی در بیرون تقریبا ناممکن . من به شخصه حتی در آبان ماه هم با تمام وجود گرما را حس کردم . گرمای دبی خیلی خاص است و باید حتما تجربه کنید به هر حال به عنوان آدمی که از گرما متنفر است به زور هم که شده موفق شدم کل شهر رو ببینم . نکته خوبی که برای دبی وجود دارد این است که گرفتن ویزا بسیار راحت و سریعه و در واقع اکثر آزانس های هوایی کار ویزا رو برای شما انجام میدهند و تقریبا همیشه در کمتر از یک هفته ویزای شما می آید البته وضعیت برای افراد بالای 55 سال سخت تر از این حرف هاست و بیشتر طول میکشه . تنها کاری که باید بکنید اینکه پاسپورت ها رو بدید به آزانس مربوطه و یک فرم رو پر کنید مبلغ ویزا هم حدود 270 درهم است .

مترو دبی

مدت زمان پرواز تهران – دبی حدود یک ساعت و پنجاه دقیقه است . هواپیمایی های زیادی به دبی پرواز دارند که اکثرا پرواز ها روزانه انجام میشه و هیچوقت از نظر پیدا کردن بلیط مشکل نخواهید داشت . بلیط هم از هر نوعی هست که به نظر من بهترینش همون هواپیمایی الامارات است . البته ما با یک پرواز ایرانی ارزان قیمت سفر کردیم که تو رفت حدود 2 ساعت تاخیر داشت و کل برنامه اون روز ما رو به هم ریخت ولی از نظر نشست و برخاست هواپیما ، واقعا کار کاپیتان عالی بود. ما حدود ساعت 3-4 رسیدیم . ترمینال ما ترمینال 2 بود که نسبت به ترمینال یک کوچک تر بود و مغازه های کمتری هم داشت ولی خوب خوبیش این بود که زودتر کارهامون انجام شد و مدت کمتری در فرودگاه بودیم . اگرچه فرودگاه دبی یکی از بزرگترین فرودگاه های جهان است تنها 3 ترمینال دارد .

برای رفتن از فرودگاه به شهر یا از تاکسی و یا از مترو باید استفاده کنید ولی متاسفانه نزدیک ترمینال 2 مترو نیست و برای استفاده از مترو باید با تاکسی به ترمینال 1 یا 3 بروید کرایه تاکسی ها خیلی هم وحشتناک نیست و با تاکسی متر حساب میشه ولی یک حداقل دارد و برای کوتاه ترین مصافت ها هم حدود 12 درهم باید بپردازید . خداروشکر هتل ما ترانسفر داشت و یک مینی بوس در ترمینال منتظر ما بود .

اگر از مترو استفاده کنید ، به راحتی میتوان گفت که در همه نقاط مهم شهر ، ایستگاه دارد . مترو از دو خط قرمز و سبز تشکیل شده . خط قرمز از فرودگاه شروع شده و تا شهر جدید ادامه دارد ، خط سبز بیشتر در دور و بر شهر قدیمی دبی ایستگاه دارد . این خطوط در دو ایستگاه (Union ,  Khalid Bin Al Waleed) تقاطع دارند و در این دو ایستگاه میتوانید خط عوض کنید . 

نکته :

برای استفاده از مترو کارتهای مختلفی هست . تقریبا مثل متروی خودمون . میتونید بر حسب مدت زمانی که در اونجا هستید از کارت سیلور (Silver) استفاده کنید یا از کارتها ی روزانه استفاده کنید که به شما اجازه میدهد در طول روز هر چند بار میخواهید از آن استفاده کنید و خوبی آن این است که برای اتوبوس هم قابل استفاده است این کارت حدودا 14 درهم است . میتونید از کارت یک طرفه استفاده کنید که قیمت آن نسبت به فاصله ایستگاه مقصد تا مبدا تان متفاوت است . و یا از کارت های اعتباری استفاده کنید که با چرداخت ابتدایی حدود 20 درهم ، به ارزش 40 درهم کارت تون اعتبار خواهد داشت و وقتی از ایستگاهی میخواهید بیرون بروید کارت رو میزنید و نسبت به فاصله این دو ایستگاه از اعتبار کارت شما کاسته میشود . فرقی ندارد کدام نوع را انتخاب کنید به هر حال کارت مترو را تا آخر سفر نگه دارید چون برای خروج هم به آن احتیاج خواهید داشت و مثل ایران درها بطور اتوماتیک باز نمیشود. نکته اینکه در کارتهای یک طرفه که شما از ابتدا برای خارج شدن از ایستگاه خاصی ، پول پرداخت میکنید ، حتما در همان ایستگاه پیاده شوید در غیر اینصورت خیلی بد با شما برخورد خواهد شد .

دو واگن اول و آخر مترو مثل ایران مخصوص بانوان و کودکان است پس حتما به این موضوع دقت کنید . اگرچه مترو در بیشتر نقاط مهم شهر ایستگاه دارد با این حال ممکن است ایستگاه آن تا جای مورد نظرتان فاصله داشته باشد . در این مواقع یا از تاکسی باید استفاده کنید و یا کمی پیاده روی کنید . در کل خودتون رو برای پیاده روی آماده کنید . برای مثال برای رسیدن از ایستگاه مترو به داخل دبی ماه حدود 3 کیلومتر باید پیاده روی کنید که خدا رو شکر این قسمت در فضایی بسته و خنک است . البته با در نظر گرفتن اینکه دارید وارد بزرگترین پاساژ دنیا میشوید ، داخل پاساژ هم باید کلی راه بروید . 

درباره هتل ، ما شهر جدید رو انتخاب کردیم که به مترو نزدیک باشه . هتل Cosmopolitan نزدیک ایستگاه مترو به نام  Sharaf DG . قیمتی که برای هتل پرداختیم شامل صبحانه هم میشد . در واقع در سرتاسر شهر پر است از هتل های مختلف از چند صد هزار تومن تا چند میلیون تومن برای هر شب .

از نظر خیلی ها اینجا شهر خاصی نیست و تنها برای خرید مناسب است ولی از نظر من جاهای زیادی برای دیدن در دبی هست که واقعا ارزش دیدن داره خصوصا اگر به عکاسی علاقه مند هستید این شهر یکی از مقاصد محبوب تان خواهد بود . اگرچه ما خیلی در شهر قدیمی وقت نگذراندیم ، با این حال همین چند ساعت کافی بود تا تفاوت فاحش این دو قسمت شهر رو به وضوح ببینیم . شهر قدیمی در کنار خور جای گرفته به نام Dubai Creek مشهوره.

حالا برسیم به مکان های دیدنی دبی ، گزینه های زیادی برای دیدن در دبی هست . 

بازار ماهی - Dubai Fish Market

حتما از بازار ماهی دبی در تور دبی دیدن کنید . با استفاده از خط سبز مترو در ایستگاه Al Ras میتوانید به راحتی به اینجا دسترسی داشته باشید . خصوصا اگر اهل عکاسی هستید اینجا برایتان عالی است خود من به شخصی این همه تنوع ماهی را در هیچ کشوری ندیده بودم . اینجا به راحتی میتوانید تنوع ماهی های اقیانوسی را ببینید . از کوسه تا خرچنگ و انواع محصولات دریایی لاک دار منتظر شماست . جالب اینجاست که اگر بخواهید میتوانید همانجا طعم ماهی خود را بچشید و در گوشه ای ماهی های خریداری شده تان را بپزید .

خانه فرهنگ دبی و اطرافش - Heritage Village

در این منطقه ، بخش های زیادی هست . از خانه سعید المکتوم (Saeed Al-Maktoum) گرفته تا نمونه هایی از معماری دبی و فرهنگ و روش زندگی آنها . با استفاده از خط سبز مترو در ایستگاه Al Ghubaiba میتوانید در مسیر ساحل ، از این ناحیه دیدن کنید . دیدن اینکه بناهای تاریخی چگونه ساخته شده و مردم این شهر چگونه با گرمای این ناحیه مبارزه میکردند واقعا جالب است . در مکان کلی سازه بادگیر به چشم تان خواهد خورد - صحنه ای مشابه یزد خودمان - به وسیله این بادگیر ها دمای داخل سازه حدود 10 درجه از بیرون خنک تر است این بادگیر ها موجب گردش باد در کل فضای خانه میشود.

موزه دبی (قلعه الفهیدی) - Dubai Museum

قلعه الفهیدی که در سال 1799 ساخته شده ، از سال 1970 به عنوان موزه دبی استفاده میشود. البته گول اسم قلعه را نخورید در واقع مکان کوچکی است . در قلعه بخش هایی وجود دارد که زندگی مردم قبل از نفت را نشان میدهد . در کنار این سالن بزرگی به زندگی دریانوردی اختصاص داده شده .

بستکیه - Al Bastakiya

در این مکان زمان را از دست میدهید و در تاریخ گم میشوید .خانه های حیاط دار یک طبقه در کوچه های تنگ و قدیمی دبی گذشته شانس این را به شما میدهد که زندگی سنتی این ناحیه را ببینید .

بازار طلا دیره - Gold Souk

بازار طلا دیره در سطح جهانی مشهور و علت سفر خیلی ها به دبی است . شنیده ها بر این است که قیمت ها واقعا معقوله . نسبت به بازار خودمون مکان بسیار کوچکی است اما با ویترین های پر از النگو ها ، انگشتر ها ، الماس ها ، زمرد ها و یاقوت ها این مکان یکی از مقاصد حتمی هر توریستی است .

بازار ادویه - Spice Souk

من چون بد موقع رفتم خیلی نتونستم بگردم ولی تا جایی که دیدم ، مثل بازار مصری (misir Çarşisi ) استانبول است میتونید با بوی دل انگیز و متفاوت ادویه ها در کوچه های بازار بگردید .

مسجد جمیرا - Jumeirah Mosque

اگر در برنامه سفرتان زمان کافی دارید حتما از مسجد جمیرا بازدید کنید . از مکان پر عکس ترین جاذبه دیدنی دبی است .  این مسجد در قرون وسطی توسط فاطمیان ساخته شده . این مسجد تنها مسجدی است در دبی که غیر مسلمان ها میتوانند در آن داخل شوند .

مسجد جمیرا

نکته :

در قسمت شهر قدیمی کافه جالبی هست به نام Arabian Tea House Cafe که میتوانید کمی در آنجا استراحت کنید و نفسی تازه کنید . مکانش خیلی سر راست است پشت به در خروجی موزه بایستید ، از سمت چپ به مدت حدود 5 دقیقه پیاده روی کنید به این مکان گرم و دوست داشتنی میرسید. خصوصا تنوع چای نظرتان را جلب خواهد کرد . همچنین در منو کافه ، صبحانه ، انواع شیرینی سنتی و ساندویج هم دارد .

 

دبی مارینا - Dubai Marina

این منطقه که با پر کردن دریا بوجود آمده ، دارای بیشترین برج های دبی است . با مترو میتوانید به راحتی به دبی مارینا برسید . این ناحیه مخصوص پولدارهای دبی و اروپایی های این شهر است . در این ناحیه میتوانید به یک رستوران لوکس رفته و غذا بخورید و یا تنها کمی قدم بزنید در بعضی از نقاط ساخت و ساز هنوز ادامه دارد . برای عکاسی هم مکان خیلی مناسبی است . خصوصا دیدن تصویر برج ها در آب و ساختمان های نورانی در شب واقعا دیدنی اند .

جمیرا پالم - Palm Jumeirah

با یک تاکسی به راحتی میتونید از دبی مارینا به جزایر جمیرا پالم برید . اینجا یکی از پر طرفدارترین مقاصد توریستی دبی در سالهای اخیر است . واقعا جزیره های ساخته دست انسان و سازه های روی آن واقعا دیدنی و تاثیر بر انگیز است . حتما شما هم مثل من از قبل درباره این مکان شنیده و حتی روی گوگل مَپ دیده اید ولی باور کنید اینجا خیلی بزرگتر از چیزی است که فکر میکنید و با پای پیاده نمیشود همه جای آن ر دید البته خیلی جاهای آن ورود ویژه است و اجازه ورود به آن ندارید . در لبه جزیره ، هتل Palm Jumeirah  و در کنارش یک پارک تفریحی قرار دارد حتما پیشنهاد میکنم از اینجا دیدن کنید .

برج خلیفه - Burj Khalifa

بلندترین برج جهان با ارتفاع 830 متر و نماد دبی است . این برج به همراه دبی مال و Souk Al Bahar منطقه بزرگی را پوشش میدهد . ورودی برج از خود دبی مال است و از طبقه 124 میتوانید کل دبی را ببینید و جالب تر اینکه ، از طبقه اول تا طبقه 124 تقریبا یک دقیقه طول میکشد . قطعا به شما توصیه میکنم بدون دیدن منظره دبی از بالای برج ، این شهر را ترک نکنید باور کنید ارزش پولی که پرداخت میکنید را دارد حتی جزیره کیش هم در روزهایی که گرد و غبار کمتر است دیده میشود . برای اینکه در صف های طولانی برج معطل نشوید حتما بلیط ها را از قبل اینترنتی تهیه کنید و کمی بیشتر پرداخت کنید و بلیط fasttrack بگیرید . وقتی همه تو صف ها منتظرند شما در بالا از منظره لذت ببرید .

برج العرب - Burj Al Arab

شاید لوکس ترین هتل و تنها هتل هفت ستاره جهان . سازه روی یک جزیره بنا شده و شکلی شبیه قایق بادبانی دارد . اقامت در هتل کار هرکسی نیست اما با رزرو یک جا در مراسم چای 5 بعد از ظهر و یا  یک میز در رستوران میتوانید از داخل هتل بازدید کنید . برای عکس برداری بهترین زاویه ها و صحنه ها را میتوانید در سوق مدینه و یا پلاژ عمومی جمیرا پیدا کنید . اگر چه ممکن است ساخت و ساز ها در پلاژ جمیرا حالتان را بگیرد ، با این حال حتما توصیه میکنم غروب آفتاب را در اینجا باشید .

برج العرب - Burj Al Arab

مراکز خرید دبی

هم در شهر قدیمی هم در شهر جدید میتوانید مراکز خریدی را پیدا کنید که نظرتان را جلب کند . از پوشاک گرفته تا تکنولوژی مغازه ها و پاساژ های  مختلفی ساخته شده . به راحتی میتوانید از اینترنت همه آنها را پیدا کنید .

امارات مال - Mall of the Emirates

در سرتا سر دبی با این اسم زیاد برخورد خواهید کرد . ترمینال خصوصی امارات ، ساختمان های خصوصی امارات و صد البته مرکز خرید امارات . دسترسی به این پاساژ هم با مترو خیلی راحت است . اگرچه باید از مترو پیاده شده و کمی پیاده روی کنید . علاوه بر اینکه داخل مال انواع بوتیک ها و کافه ها و رستوران های بین المللی و مشهور هست ، جالب ترین مکان این پاساژ مرکز سر پوشیده اسکی است . میتوانید در وسط بیابان از برف و اسکی لذت ببرید .

دبی مال - Mall of Dubai

اینجا یکی از مکان هاست که بیشترین وقت تان را در آنجا میگذرانید . خصوصا شب ها از ساعت 6 به بعد هر 15-20  دقیقه یکبار نمایش رقص آب(Dubai Fountain)  در حیاط پاساژ برگزار میشود . اگر در یکی از رستوران ها و کافه های اطراف میز رزور کنید شانس این را خواهید داشت که در طول شام خود از موزیک و منظره تماشایی نمایش لذت ببرید . همچنین دیدن آکواریوم دبی مال را در لیست برنامه تان قرار دهید . جاهای دیدنی در دبی مال زیاد است وسط ها بهتر است استراحت کنید برای استراحت Cheese Cake Factory به شما پیشنهاد میکنم اگرچه بیشتر به خاطر چیز کیک هاش معروفه با این حال بقیه غذا های موجود در منو هم واقعا و جدا عالیست . و چون دقیقا روبروی آکواریوم است میتونید از منظره ماهی ها هم لذت ببرید . همچنین اگر سریال تئوری بیگ بنگ (Big Bang Theory) را دیده باشید این مکان معنای دیگری برایتان خواهد داشت . وقتی وارد رستوران میشید ، به نام خود رزرو میکنید و به شما یک وسیله میدهند که وقتی نوبت شما شد سیگنال میدهد و بعد میروید سر میز خود و سفارش میدهید . اگر رستوران دی سر ترکمنستان رفته باشید با این پُرسه آشنا هستید .

سوق البهار - Souk Al Bahar

سوق البهار بازاری در کنار فواره ای دبی (Dubai Fountain) است . در بازار علاوه بر رستوران ها مغازه هایی است که میتوانید صنایع دستی سنتی دبی را بخرید . در مورد رستوران در این جا رستوران Al Hallab را پیشنهاد میکنم ولی باید از قبل جا رزرو کنید . اگر خوش شانس باشید و میزتان در تراس باشد در طول شام نمایش شاهانه ای همراهی تان خواهد کرد . غذاهای لبنانی واقعا عالیست و قیمت آنها نسبت به رستوران های دبی واقعا منصفانه است .

سوق مدینه جمیرا - Souk Madinat Jumeirah

اینجا هم مثل سوق البهار است با این تفاوت که بیشتر مخصوص پولدارهاست . خصوصا برای شام ها اینجا بسیار محبوب است . میتوانید اطراف سوق را با قایق در کانال اطراف آن بگردید . همچنین برج العرب از اینجا واقعا دیدنی است .

اگر زمان بیشتری را در دبی میگذرانید حتما در سافاری و تور بیابان هم شرکت کنید . متاسفانه ما به دلیل کمبود زمان ، شانس این را نداشتیم که در این تور شرکت کنیم البته همیشه باید دلایلی برای بازدید دوباره هر شهر برای خود بگذارید ، سافاری هم  بهانه دبی است 

نظرات

نام کاربر :
 
ایمیل کاربر :
   
متن پیام :
 
کلمه امنیتی :
کد بالا را در این بخش وارد کنید:
نمی توانید بخوانید ؟ کلیک کنید

ما را محبوب کنید