سفرنامه هند - دهلی

بعد از دو سال که مدام به هندوستان فکر میکردم ، در تیر سال 93 شانس این را داشتم که بمدت یک ماه به توسط تور هند به هندوستان سفر کنم .در واقع علت اصلی این سفر یادگیری زبان هندی بود با این حال توانستم گوشه گوشه دهلی را کشف کنم . در این سفرنامه تمام سعی خودم را میکنم تا قسمتی از این سفر به یادماندنی را به شما منتقل کنم . امیدوارم بعد از خواندن این نوشته مقصد بعدی تان را هندوستان انتخاب کنید و از تجربه های من هم در آنجا استفاده کنید .

دهلی سومین ، بزرگترین شهر هندوستان و پایتخت و مرکز سیاسی هندوستان است . در واقع شهر به دو قسمت دهلی نو و دهلی قدیم تقسیم شده . دهلی قدیمی که در قرن 17 تا 19 مرکز شهر بود و دولت در آن قرار داشت ، مساجد ، مکتب ها ، قلعه ها و یلدبود های فراوانی را در خود جای داده . دهلی نو که در سال 1911 توسط انگلیسی ها ساخته شده بافت مدرن تری دارد .

دهلی قدیم

دهلی قدیم در قرن 17 اُم توسط پادشاه مغول ، جها ن شاه تحت عنوان "شاه جهان آباد " ساخته شده . از سازه ها و بناهای دیدنی و تاریخی که  در این منطقه به خوبی محافظت و بازسازی شده ، میتوان  به قلعه سرخ ، مسجد جمعه ، معبد جین (jane temple)  اشاره کرد . برای دسترسی به دهلی قدیم میتوانید از مترو استفاده کنید باید در ایستگاه " Chandni Chowk " پیاده شوید . بعد با پای پیاده یا سه چرخه های معمول در هند به نام rikşa به مکان های دیدنی بروید .

مسجد جمعه

مسجد جمعه (Jama Masjid) که در کوچه های باریک و تنگ دهلی قدیم ساخته شده ، یکی از بزرگترین مسجد های هندوستان است . در بین سال های 1650- 1656 ساخته شده و آخرین شاهکار معماری "شاه جهان " محسوب میشود و سبک مغولی در معماری و تزئینات مسجد به وضوح دیده میشود.

مسجد که از ماسه سنگ قرمز رنگ ساخته شده با سه گنبد با شکوه و دو مناره عظیم الجثه که در دوطرف مسجد قرار دارد ،  با تزئینات مرمری سیاه و سفید خود جلب توجه میکند . برای ورود به صحن مسجد باید از 35 پله ماسه سنگی بالا روید و در مقابل یک صحن بسیار بزرگ که ظرفیت 2500 نفر را دارد قرار دارد . این مسجد هنوز بعد از گذشت این هه سال به عنوان کاربد اصلی خود استفاده میشود و در زمان های نماز ورود توریست ها به مسجد ممنوع است .

قلعه قرمز

قلعه قرمز (Red Fort, Lal Qila) با انتقال دادن پایتخت از آگرا به "شاه جهان آباد " یا همان دهلی قدیم ، توسط شاه جهان در بین سال های 1638-1648 ساخته شد . این قلعه که نام خود را از ماسه سنگ به کار رفته در سازه گرفته نماد بینطیری از شکوه پادشاهی مغول است .

ورودی قلعه در وسط دیوار غربی از در لاهوری سه لایه (Lahori Gate) قرار دارد . در ورود در مقابلمان یک بازار سرپوشیده کوچک (Chatta Chowk) دیده میشود .در ادامه موزه یادبود جنگ (War Memorial Museum) واقع در یک پستو یا نوبت خانه (Naubat Khana) قرار دارد . در انتهای راهروی شرق نوبت خانه ، سالنی هست به نام دیوان عام (Diwan-i-Aam) که رعیت در آن به زیارت می آمدند وجود دارد که از سنگ ماسه قرمز رنگ ساخته شده . در زمان پادشاهی "شاه جهان " پادشاه تخت جواهر نشان خود را در این مکان قرار میداده تا در جایگاه خود به شکایت ها و مشکلات رعیت گوش دهد . جلوتر میتوانید سالن مخصوص زیارت کنندگان خاص را ببینید که از مرمر سفید و بینطیری ساخته شده و به آن دیوان خاص (Diwan-i-Khas) گفته میشود در اینجا برای دوستان ، اعضای خانواده و اربابان مهیا شده . تخت پادشاهی معروف مغول ها به نام تخت طاووس (Peacock Throne) تا زمانیکه در سال 1738 توسط نادر شاه به ایران برده شود ، در این قلعه قرار داشت .

تمام این مکان ها تنها چند نمونه کوچکی از آثار هنری و تاریخی موجود در قلعه سرخ است . سربازان انگلستان در سال 1857 قلعه را اشغال کرده و به عنوان یک پایگاه نظامی مورد استفاده قرار داد و به همین دلیل چند قسمت بنا به دلیل تغییرات نظامی از بین رفته و خراب شده . در سال 1947 ، با اعلام استقلال هندوستان ، این قلعه به عنوان نماد هندوستان اعلام شد و در حال حاظر از طرف  UNESCO به عنوان یک میراث فرهنگی اعلام شده.

معبد جین دیگامبار (Shri Digambar Jain Lal Mandir)

معبد جین دیگامبار ، دقیقا در مقابل قلعه سرخ ، در نقطه تقاطع خیابان های Netaji Subhash Marg و  Chandni Chowkقرار دارد . این بنا که باز هم از ماسه سنگ قرمز رنگ در قرن 16 ساخته شده . قدیمی ترین معبد جین موجود در هند است . باور و دین جینی که بیش از 2 هزار سال است در هندوستان رواج دارد تاکید خاصی بر دور ماندن از خشونت و درگیری دارد  . پیروان این دین معتقدند برای پاکسازی کامل روح فقط از راه پرهیز از آزار هرگونه جاندار بدست می آید . باور جینی که بیشتر به محبت و شفقت معروف است با این معبد زیبای خود پناهی برای عابران خسته خیابان های شلوغ و پر سر و صداست . ستون های مرمری ، سقف های نقاشی شده و دیوار های تذهیب کار شده و طلاکوب شما را افسون خواهد کرد .

عبادتگاه سیس گنج صاحب (Gurdwara Sis Ganj Sahib)

عبادتگاه پیروان دین سیک که 2 درصد جمعیت هندوستان را تشکیل میدهند به نام gurudwara یاد میشود و به مرد دین و معلم مذهبی این دین گورو (Guru) گفته میشود . طبق روایت ها پادشاه مغول به نام عالمگیر (Aurangzeb) ، نهمین رهبر سیک ها به نام Tegh Bahadur را به علت رد مسلمان شدن در سال 1675 اعدام کرده . دقیقا 100 سال بعد یکی از پیروان او به نام Baba Baghel Singh در همان مکانی که سرش زده شده بود شروع به بنای این معبد میکند . در حال حاضر این بنا به عنوان یک عبادتگاه فعال است و ورود عموم به آن مجاز و رایگان است . پاکیزگی و تمیزی که در دین سیک اهمیت خاصی دارد موجب شده گوشه گوشه معبد بدرخشد و هر زیارت کننده باید قبل از ورود به عبادتگاه کفش خود را درآورده ، دست و پاها را بشویند و سر خود را بپوشانند . فراموش نکنید در خروج گل نارنجی که گورو (Guru) به شما پیشکش میکند را با دو دست قبول کنید و شیرینی که در یک جعبه به شما داده میشود را بگیرید و در مقابل با مقداری پول به معبد کمک کنید .

 

دهلی مرکزی
دهلی مرکزی نه تنها ، مرکز شهر دهلی بلکه ، مرکز سیاسی کشور هندوستان نیز هست . علاوه بر Rashtrapati Bhavan و Sansad Bhavan که در منطقه اهمیت سیاسی زیادی دارند ، دَرِ هندوستان ، موزه ملی ، موزه گاندی ( Gandhi Smriti) ، جانتار مانتار (Jantar Mantar) و موزه ها ، گالری ها و آثار هنری بسیار دیگری هم در این منطقه قرار دارند .راحت ترین راه برای دسترسی به دهلی مرکزی استفاده از مترو است باید در ایستگاه Central Secretariat پیاده شوید . بسیاری از این مکان های نامبرده در طول همان خیابان Rajpath است که مترو در آن قرار دارد و یا در ابتدا و انتها همان خیابان است . میتوانید برای دسترسی ، از ریکشاهای (سه چرخه) موجود در اطراف خیابان استفاده کنید .

 

کاخ ریاست جمهوری راشتراپاتی بهاوان (Rashtrapati Bhavan)

راشتراپاتی بهاوان که اقامتگاه رسمی ریاست جمهوری هندوستان است ، در دهلی مرکزی قرار دارد . این کاخ در سال 1931 به عنوان نماد تداوم حکومت انگلستان در هندوستان بنا شده . ساخت این عمارت 340 اتاقه ،  17 سال طول کشید و ترکیبی از معماری کلاسیک اروپایی و مغولی است . مهمترین ویژگی بنا ، گنبد عظیم الجثه آن است که حتی از فاصله های خیلی دور هم قابل تشخیص است .

داخل بنا غیر از سالن Durbar Hall که مراسم مهمی در آن برگزار میشود ، موزه آشپزخانه هم قرار دارد همچنین در غرب آن باغچه معروف مغول با هزار و یک گل خود قرار دارد . ورودی راشتراپاتی بهاوان به علت حملات تروریستی در کشور مسدود شده .

ساختمان مجلس هند (Sansad Bhavan)

Sansad Bhavan محل گردهمایی مجلس ملی هند است . بنا از یک سالن مرکزی گنبد دار و سه نیم دایره ساخته شده . مجلس مردمی (Lok Sabha) ، مجلس ایالت ها (Rajya Sabha) و کتابخانه مجلس همگی در این بنا تشکیل میشوند . Sansad Bhavan در تاریخ هندوستان دموکراتیک از اهمیت خاصی برخوردار است . چون در نیمه شب 14 آگوست سال 1947 در سالن مرکزی ، تعویض قدرت انجام شده ، اولین قانون اساسی هندوستان در این بنا نوشته شده . متاسفانه بازدید از بنا تنها با اجازه رسمی امکانپذیر است .

در هندوستان (India Gate)

در هندوستان که به یک سمبل و نماد هندوستان تبدیل شده  به عنوان یادبودی برای سربازان انگلیسی و هندی کشته شده در جنگ جهانی اول و سومین جنگ افغانستان بنا شده . آتش افروخته شده در زیر قوس این بنای تاریخی به نام Amar Jawan Jyoti به معنای آتش سرباز همیشه زنده ، به عنوان نمادی از احترام به سربازان کشته شده در جنگ هند – پاکستان در سال 1971 همواره میسوزد . فضای سبز و درختکاری شده اطراف در هندوستان برای استراحت و پیاده روی های شبانه و وقت گذرانی با دوستان مکان ایده آلی است .

موزه ملی

موزه ملی که بزرگترین موزه هندوستان محسوب میشود . با بیشتر از 200.000 مجسمه ، تابلو ، سکه ، پارچه ، سلاح ، زره ، نوشته و اشیاء انسان شناسی دوره های مختلف تاریخ هند را معرفی میکند .

طبقه ورودی این موزه دو طبقه ،به بخش های ، تمدن هاراپا ، مجسمه ها ، هنر بودایی ، هنر مینیاتور هند ، روند رشد خط و سکه هند ، هنر دکوراتیو و گالری جواهرات تقسیم شده . طبقه اول موزه به بخش های هنرآسیا مرکزی ، کتیبه ها ، میراث دریانوردی تقسیم شده . طبقه آخر به پارچه های هندی ، سکه های هندی ، سلاح ها و زره های هندی ، تهذیب و آلات موسیقی هندی اختصاص داده شده .

موزه در روزهای دوشنبه بسته است و بلیط آن برای توریست ها 330 روپیه معادل 5 دلار است . برای راحتی خود از بروشور “The Museum in 90 Minutes”  که در ورودی به شما میدهند حتمااستفاده کنید تا بتوانید با برنامه کل موزه را در مدت کوتاهی ببینید . و یا از راهنمایی صوتی استفاده کنید که درباره همه آثار به تفصیل توضیح داده . اگر میخواهید موزه را با دقت و جزئیات ببینید یک روز کامل خود را برای این موزه کنار بگذارید .

موزه گاندی - Gandhi Smriti

موزه Gandhi Smriti به یاد یکی از رهبران و موسسان هند به نام ماهتما گاندی (Mahatma Gandhi) ساخته شده . برای دسترسی  به اینجا از مترو استفاده کنید باید در ایستگاه Udyog Bhavan پیاده شوید . این بنا در خیابان Tees January Marg واقع شده . گاندی 144 روز آخر زندگی خود را در این خانه گذرانده و در همین جا ترور شده . بنا که در سال 1971 توسط حکومت هندوستان خریداری شده ، در سال 1973 به موزه تبدیل شد . در موزه میتوانید اتاقی که گاندی در آن زندگی میکرد و محل عبادتش عکس های نادری که از او در دسترس هست را ببینید و جملات با معنایش را بخوانید . آخرین قدم های گاندی زمانی که از اتاقش به سمت محل دعایش میرفته و جایی که ترور شده همه و همه مشخص شده و حظور او را میتوانید حس کنید .

تاج محل- جنوب دهلی

جنوب دهلی که تلفیقی از رستوران ها و بوتیک های شیک و لوکس با آثار تاریخی هزاران ساله تشکیل شده  در واقع گذشته و آینده را با هم زندگی میکنید . در این ناحیه میتوانید از آثار مهمی چون Mehrauli Archaeological Park ، قُطُب منار (Qutub Minar) ، قلعه قدیمی (Purana Qila) و مقبره همایونی دیدن کنید و از تجربه آشنایی با دین های مختلفی در مراکز دینی متفاوت مثل معبد لوتوس ، معبد Kalkaji و نظام الدّین درگاہ (Nizamuddin Dargah) استفاده کنید . در جاهایی مانند باغهای لودهی (Lodhi Gardens) ، باغ وحش ملی از طبیعت لذت ببرید و از موزه صنایع دستی (Crafts Museum) مرکز ملی هندوستان (India International Center) دیدن کنید .

نظام الدین درگاه

وقتی از راه ماتورا (Mathura) وارد ناحیه نظام الدین میشوید کاملا تفاوت بین این ناحیه و باقی هند خواهید شد . در این ناحیه اکثرا مسلمان ها ساکن هستند و همه جا میتوانید تابلوهایی به زبان اردو ، بوی کباب ، کودکان تسبیح فروش و مردمی که عرق چین سفید به سر دارند را ببینید . هر پنجشنبه شب در نظام الدین درگاه مراسم قوالی برگزار میشود مردم بعد از نماز در صحن نظام الدین درگاه جمع میشوند و به هنرمندان قوال گوش میدهند . قوال ها همراه آلات موسیقی محلی ، شعر های سنتی صوفی را میخوانند . در سفرتان به دهلی حداقل یکبار به این مکان بروید . بعد از تجربه یکبار قوال خوانی هنرمندان محلی ، دلتان میخواهد هر پنجشنبه شب را در اینجا بگذرانید .

مراکز خرید

دهلی که خانه بیش از 17 میلیون انسان است برای رفع نیاز های مردمش ده ها مرکز خرید در خود جای داده . از بازار گرفته تا بازارهای زیر زمینی و مراکز خرید سرپوشیده در هند انواع مراکز خرید پیدا میشود که چند تای آنها را برایتان معرفی میکنم :

چاندنی چوک  - Chandni Chowk 

چاندنی چوک که در غرب دهلی قرار دارد جای مناسبی برای افرادی است که دوست دارند از خیابان و دست فروشان خرید کنند . ممکن است با گداها ، فروشنده های سمج و جیپ برهای زیادی روبرو شوید ، ولی نگران نباشید اگر حواستان جمع باشد با خاطره خیلی خوبی از اینجا خارج خواهید شد . از جایی که جمعیت وارد کوچه میشوند شما هم وارد شوید تمام کوچه باریک به سمتنظام الدین درگاه را تا انتها ادامه دهید ، به مغازه هایی میرسید که گل و پارچه های سبز رنگ میفروشند میتوانید برای هدیه دادن به درگاه نظام الدین از آنها خرید کنید . اکثرا افرادی هستند که به شما میگویند کفش هایتا را در بیاورید . ولی به حرفشان گوش ندهید چون در اینصورت مجبورید راه طولانی را پا لخت طی کنید .

در ابتدا به زیارتگاه امیر خسرو بروید . امیر خسرو که به عنوان پدر قوالی (موسیقی صوفی) شناخته میشد یکی از شاگردان نظام الدین بوده . از اینجا وقتی چند متر به سمت غرب حرکت کنید نظام الدین درگاه را خواهید دید . از آنجا که در واقع نطام الدین آرامگاهی ندارد به صورت نمادین در قرن 15 در مرکز درگاه آرامگاهی به یاد او ساخته شده . از آن سال به بعد تغییرات ، اصلاحات اساسی بر روی بنا انجام شد .

در این مسیر میتوانید از دکان های کوچک انواع لباس های محلی ، لوازم عروسی ، ادویه ها ، کتاب ها ، شال ها را با قیمت مناسبی تهیه کنید .

بازار کتاب Daryaganj

هر دوشنبه بازار کتابی در طول خیابان های بلند دهلی قدیم بازار کتاب Daryaganj برگذار میشود برای دسترسی به اینجا باید در ایستگاه مترو Chandni Chowk  پیاده شده و با یک سه چرخه یا ریکشا به آنجا بروید . در این بازار که فقط لوازم دست دوم فروخته میشود از کتاب های درسی گرفته تا رمان ها ، مجلات و روزنامه و انواع چیز های دیگر فروخته میشود فقط باید صبور باشید .

 Sarojini Nagar  و Lajpat Nagar 

در دهلی شرقی در این دو محله بازار لباس هست . البته چیزهای دیگری مانند زیورآلات رنگارنگ ، کیف ، کفش ، لوازم دکوری خانه هم پیدا میشود . در هردو بازار هم قیمت ها واقعا مناسب است ولی با این حال یادتان نرود چونه بزنید .

Saket 

برای رسیدن به این مجموعه که از 3 مرکز خرید تشکیل شده کافی است در ایستگاه مترو Saket پیاده شده و با یک ریشکا خود را به مجموعه برسانید اگر از شلوغی هندوستان خسته شده اید این مکان بسیار مناسب خواهد بود میتوانید در هوای خنک و به دور از هیاهو از مغازه ها دیدن کنید در کافه های لوکس قهوه به نوشید ، به یک فیلم در سینما بروید و کمی خود را در خانه حس کنید .

 

Connaught Place 

Connaught Place  که مرکز دهلی شمره میشود از مکان هایی است که هر توریستی باید زیارت کند . در اینجا که به شکل سه حلقه ساخته شده ، از خوردنی گرفته تا پوشیدنی ، زیورآلات ، کتاب و سایر محصولات در کنار هم فروخته میشود. در اینجا میتوانید از فست فودهای آمریکایی گرفته تا غذاهای محلی هندی که در کنار هم قرار گرفته اند  لذت ببرید در مقابل مغازه یک برند معروف اروپایی مغازه زیورآلات سنتی هندی وجود دارد .

Shankar Market 

دقیقا بیرون Connaught Place واقع شده و به عنوان معروفترین بازار پوشاک هند شناخته میشود . قدمت این بازار به بیش از 50 سال میرسد و در آن صدها نوع پارچه و ده ها خیاطی هست . در اینجا به دلخواه میتوانید پارچه های اروپایی و یا هندی بگیرید و به هر سبکی شده بدوزید و حتی روی آن تزئینات کار دست سفارش دهید .

Paharganj 

سوار مترو شوید و در ایستگاه New Delhi Railway Station پیاده شوید از خیابان بگذرید و ورودی اصلی Paharganj  روبروی تان خواهد بود . در دو طرف این خیابان بلند مغازه ها لباس های سنتی ، زیور آلات ، وسایل دکوری و کادویی ، مجسمه ها ، کتاب ها و CD ها را با قیمتی باور نکردنی میفروشند .

در آخر باید ذکر کنم که در سفر به دهلی همواره محتاط باشید ولی از کشف مکان های جدید ، طعم های جدید ، لبخند زدن به کودکانی که با نگاه های کنجکاوانه به شما خیره میشوند و سلام دادن به مغازه دارانی که میخواهند شما را جذب کنند نهراسید . برای لذت بردن از این کشور رنگارنگ که برای هر فرد تجربه خاصی را مهیا میکند باید ترس ها و پیش داوری های خود را کنار بگذارید و کمی انعطاف پذیر باشید و سخت نگیرید .

امیدوارم سفرنامه هند من در سفرتان به هندوستان کاربردی باشد.

 

ما را محبوب کنید