قصر هدیو ( Hidiv Kasrı )

مشخصات

کشورکشور ترکیه
شهرشهر استانبول
آدرسÇubuklu Mh. 34805 İstanbul/Istanbul Turkey
توضيحات

این قصر به دستور آخرین خدیو مصر یعنی عباس حیلمی پاشا و به ساخت یک معمار ایتالیایی ساخته شد . ساخت آن در سال 1907 به پایان رسید و تمام ویژگی های معماری زمان خود را  حفظ کرده. امروزه یکی از بهترین مکان برای برگزاری مراسم عروسی و یا فقط بازدید و یک استراحت کوتاه میباشد. اگر با تور استانبول به این شهر تاریخی سفر میکنید حتما از راهنمای خود بخواهید برنامه ای برای گردش این قصر زیبا بگذارد .

عباس-حلمی-پاشا

قصر هدیو استانبول  ( Hidiv Kasrı )بنایی تاریخی واقع در منطقه بیکوز (Beykoz) استانبول است . این بنا در سال 1907 به دستور آخرین پادشاه سلسله ی خدیوی مصر یعنی عباس حلمی پاشا (Abbas Hilmi Paşa) و توسط معمار ایتالیایی Delfo Seminati ساخته شد . معماری قصر مطابق سلیقه و عرف زمان خود و به سبک هنر نو (art nouveau) از اواخر قرن نوزدهم تا اوایل قرن بیستم بسیار محبوب بود ساخته شده.

 

ساختمان-قصر-هدیو-(-Hidiv-Kasrı-)

خدیوی عنوانی است که عثمانی ها برای فرمانده هان مصری تعیین کرده اند . عباس حلمی پاشا که از فرمانده هان جوان مصری عثمانی بود برای قظع دست انگلیسی ها و کمک و حمایت از عثمانی ها در مصر میبایست مدت طولانی را در استانبول می ماند و برای همین در سال 1903 دو خانه ویلایی چوبی واقع در مکان کنونی قلعه را خریداری کرد . مدتی بعد تپه های جنگلی پشت ویلا و باغ سرسبز بالای ویلا به مساحت 270 جریب را نیز خریداری کرد . در سال 1907 هر دو ویلای چوبی را خراب و دستور به ساخت قصری به مساحت  1000 متر مربع به سبک معماری رایج آن زمان یعنی آرت نووُ (Art Nouveau) به دست معمار مشهور ایتالیایی Delfo Seminati داد . همچنین قلعه ای در قصر ساخت تا بتواد از بالای آن تنگه استانبول را تماشا کند .

با اشغال مصر توسط انگلیسی ها سیستم سیاسی کشور به پادشاهی تغییر یافت و بدین گونه لقب خدیوی از عباس حلمی پاشا گرفته و به سویس تبعید شد . خانواده عباس حلمی پاشا تا سال 1937 در قصر هدیو ماندند و در پایان همان سال قصر توسط شهرداری استانبول به فروش رفت .

قصر برای مدت طولانی متروکه ماند و در سال 1984 توسط شخصی به نام چِلیک گولَرسوی (Çelik Gülersoy) و به نمایندگی از موسسه تور و اتومبیل ترکیه (Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu) بازسازی و برای مدتی به عنوان هتل مورد استفاده قرار گرفت . در بین سالهای 1994 تا 1996 باز بازسازی شد و در سال 1996، با استقرار شهرداری شهر استانبول به شهرداری تعلق میگیرد . در حال حاضر این قصر زیبا و تاریخی به عنوان رستوران و مرکز امکانات رفاهی مورد استفاده قرار میگیرد .

یکی از بزرگترین باغ های گل استانبول که در یکی از اضلاع قصر قرار دارد و معماری تاریخی و زیبا آن موجب شده که قصر هدیو یکی از پر طرفدار ترین مکان ها برای برگزاری جشن و عروسی در استانبول باشد .

باغچه-قصر-هدیو-(-Hidiv-Kasrı-)

در معماری قصر علاوه بر سبک اروپایی (art nouveau) سایه هایی از معماری عثمانی هم هست . در وسط ورودی اصلی آب نمایی باشکوه از جنس مرمر سفید ساخته شده . سقف آن بلند و با ویترای (رنگ آمیزی روی شیشه) تزیین شده .

آب-نمای-قصر-هدیو

سقف-قصر-هدیو-(-Hidiv-Kasrı-)

تزئینات-سقف-قصر-هدیو-(-Hidiv-Kasrı-)

در چند جای قصر آب نما ها و استخر های کوچک و ظریف پیدا میشود . از نظر نقشه بنا به شکل دایره ای به دور یک استخر بنا شده که این دایره تنها در قسمت سالن  ورودی قطع میشود .

نمای-بیرونی-قصر-هدیو-(-Hidiv-Kasrı-)

آسانسور تاریخی واقع در سالن ورودی هم از دیگر موارد دیدنی قصر است . در طبقه بالا هم تعدادی اتاق مخصوص قرار دارد.

آسانسور-قصر-هدیو-(-Hidiv-Kasrı-)

نقشه

ما را محبوب کنید