قلعه دختر ( Kız Kulesi )

مشخصات

کشورکشور ترکیه
شهرشهر استانبول
آدرسÜsküdar Salacak Mevkii 34668 Üsküdar/İstanbul Turkey
توضيحات

قلعه دختر در میان تنگه استانبول و بر روی یک خشکی بسیار کوپک بنا شده. درباره علت ساخت قلعه  روایت ها و افسانه های فراوانی است که همین بر فضای مرموز و محسور کننده آن افزوده. برای صرف یک شام رمانتیک به همراه همسرتان و یا تماشای یک غروب آفتاب زیبا قلعه دختر بهترین گزینه است توصیه میکنیم اگر به تور استانبول میروید حتما از این مکان تاریخی و افسانه ای دیدن فرمایید.

kiz kulesi قلعه دختر

قلعه دختر یا به ترکی Kız Kulesi ، قلعه ای است که درباره آن روایت ها و افسانه های زیادی گفته شده و در قسمت سالاجاک (Salacak ) تنگه استانبول واقع در دریای مرمره بر روی جزیره ای کوچک قرار گرفته .

این قلعه که به شکل نمادی از منطقه اسکودار (Üsküdar) درآمده تنها اثر باقی مانده از دوره بیزانس در منطقه اسکودار است . قدمت این قلعه به سال 24 قبل از میلاد میرسد و بر روی جزیره ای کوچکی واقع در جایی که آب های دریای سیاه به دریای مرمره میرسد بنا شده .

بعضی از مروخان و تاریخ شناسان اروپایی به آن قلعه لیندر (Leander) میگویند . روایت ها و افسانه های فراوانی درباره قلعه دختر وجود دارد . اولیا چلبی جهانگرد معروف درباره آن میگوید :

قلعه ای است داخل دریا به فاصله پرتاب یک تیر از خشکی ، چهارگوش که بطور ماهرانه ای ساخته شده . بلندای آن دقیقا 80 اَرَش (ذرع ) است . مساحت سطح آن 200 قدم است . در دو طرف آن در وجود دارد .

kiz kulesi قلعه دختر

زیر ساخت و قسمت اعظمی از زیر زمین قلعه امروزی ، در زمان پادشاهی " محمد دوم " ملقب به " محمد فاتح " ساخته شده .

روی قلعه بر روی لوحه ای مرمرین توسط خطاط سلطان محمد دوم طغرایی با تاریخ 1832 نوشته شده  .

ضلع دیگر قلعه که به سمت امین اونو (Eminönü) است کمی پهن تر و یک مخزن آب در آن قرار دارد .

این جزیره ابتدا در زمان یونانی ها به عنوان قبرستان استفاده میشد ، بعد ها در زمان بیزانس ها بنای دیگری در جزیره بنا شد که به عنوان ایستگاه گمرک مورد استفاده قرار میگرفت . در زمان عثمانی ها قلعه برای مقاصد مختلف از جمله جایگاه نمایش و سخنرانی ، قلعه دفاعی ، محل تبعید ، مرکز قرنطینه و موارد دیگر مورد استفاده قرار گرفت اما در این میان هیچگاه کاربرد اصلی خود به عنوان نجات دهنده و راهنمای کشتی ها در شب به عنوان یک فانوس دریایی از دست نداد .

kiz kulesi قلعه دختر

این قلعه زیبا در سال 2000 بازسازی و هم اکنون به شکل رستوران درآمده است . از اورتاکوی (Ortaköy) و سالاجاک (Salacak) از طریق قایق های کوچک میتوانید به قلعه دختر (Kız Kulesi) دسترسی داشته باشید .

قلعه دختر (Kız Kulesi) که دارای قدمت زیادی است روزگاری برای گرفتن مالیات از کشتی های در حال عبور ساخته شده و زنجیری بزرگ از قلعه تا قسمت اروپایی کشیده شد تا قایق ها و کشتی ها از قسمت آنادولو (Anadolu Yakası) عبور کنند بعد از مدتی قلعه زیر بار زنجیر تاب نیاورد و به سمت قسمت اروپایی فرو ریخت . حتی امروز هم اگر از بالای قلعه به داخل دریا نگاه کنید براحتی آوار باقی مانده از آن قابل مشاهده است .

در دوران باستان به نام های Arkla به معنای قلعه کوچک و Damialis به معنای گوساله و بعدها به نام "Tour de Leandros" به معنای قلعه لیندراس معروف بود اما امروزه با نام قلعه دختر (Kız Kulesi) معروف است و همه آن را به این نام میشناسند .

 

نقشه

ما را محبوب کنید