تور باتومی

شهر باتومی که در حاشیه دریای سیاه جای گرفته ، پایتخت جمهوری خودمختار آجاریا و یکی از مهم ترین شهر های گرجستان است .

باتومی منطقه ای است مابین کوه های سرسبز و آب های نیلی دریای سیاه . باتومی همواره با هوای پاکیزه و آرامش حاکم بر شهر مشهور بوده و براحتی میتوان گفت همین آرامش است که مسافران را دوباره به اینجا میکشاند . 

در طول تاریخ ، باتومی همواره به خاطر آب و هوای معتدل و طبیعت فوق العاده زیبایش یکی از شهر های توریستی و از مقاصد پر طرفدار مسافران بوده و هست . 

 

 
موقعیت مکانی باتومی :

باتومی در ساحل شرقی دریای سیاه و در جنوب غربی گرجستان واقع شده است . کشورهای همسایه آن روسیه ، ارمنستان ، آذربایجان و ترکیه است . گیت مرزی که ترکیه را به آذربایجان و گرجستان متصل میکند ، از باتومی باز میشود.

 

واحد پول باتومی :

واحد پول رایج در باتومی لاری( lari ) است . در واقع نام اصلی آن Georgian Lari است که به اختصار به صورت (GEL) نوشته میشود .

به نرخ رسمی امروز (2 فروردین 95 ) هر 1 لاری معادل 0.440606 دلار آمریکا است .

 

زبان رسمی باتومی :

زبان رسمی جمهوری خودمختار باتومی ، گرجی است . اما به دلیل حظور دائمی توریست ها از کشورهای مجاور زبان های انگلیسی و روسی هم کاملا رواج دارند .

 

اطلاعات سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در باتومی :

آدرس : 83 PARNEWAZ MEPEH ,BATUMI 6010 , GEORGIA

تلفن نمایندگی : 5-422228600

بخش کنسولی : 5-422228600

آدرس سایت : batumi.mfa.ir

ایمیل :[email protected]   

تلفن در ساعات غیر اداری : 557128651 و 593591807

 

فصل مناسب سفر به باتومی :

اقلیم حاکم بر باتومی نیمه گرمسیری است و دارای آب و هوایی معتدل است . شهر باتومی مانند ایران 4 فصل دارد . متوسط دما در طول سال 14 درجه است که در گرمترین روزها به حداکثر 22 درجه میرسد . با توجه به آب و هوای معتدل ، مسافرانی که به قصد ساحل و دریا به باتومی سفر میکنند و قصد شنا در آب های آن داردن بهترین زمان ماه می است . برای عاشقان طبیعت و کسانی که قصد چادر زدن و کمپ دارند بهترین زمان فصل بهار است .

از آنجا که باتومی شهر بندری کوچکی است همه جاهای گشتنی و دیدنی در فاصله چند قدمی تان قرار دارد و به همین دلیل است که محل اقامت و هتل تان خیلی هم مهم نیست و لازم نیست مانند استانبول یا مالزی خود را محدود به مناطق خاصی کنید . با پیشرفت تدریجی تور باتومی در سال های اخیر تعداد زیادی هتل های 4 ستاره و 5 ستاره به امکانات تور باتومی افزوده شده . از طرفی در باتومی تعداد زیادی پانسیون ، هاستل و آپارتمان ارزان برای جهانگردان کوله به پشت هم موجود است .

 
حمل و نقل داخل شهری :
از آنجا که شهر باتومی شهری کوچک است ، از نظر رفت و آمد داخل شهری مشکلی نخواهید داشت تقریبا تمام نقاط توریستی باتومی را میتوان پیاده رفت . شهر باتومی به چند محله تقسیم شده : 
Old Batumi, Rustaveli, Khimshiashvili, Bagrationi, Aghmashenebeli, Javakhishvili, Tamar, Boni-Gorodok, Airport, Gonio-Kvariati, Kakhaberi, Batumi Industrial و Green Cape .
باید ذکر کرد که باتومی از زیر ساخت قوی در سیستم حمل و نقل عمومی بر خوردار نیست ! و این همیشه برای مسافران تور گرجستان دردسر بزرگی است .
باتومی که در قسمتی آرام و زیبا از دریای سیاه واقع شده سالانه میزبان تعداد زیادی از توریست ه و مسافران است . باتومی که ترکیبی زیبا از برج های سر به فلک کشیده و مدرن ، هتل های لوکس و شیکو بناها و آثار تاریخی و قدیمی است اتمسفری خاص و منحصر به فرد را ارائه میدهد بطوریکه  قدم زنی و پیاده روی در خیابان های پهن باتومی برایتان بسیار لذت بخش خواهد بود .
 
فرهنگ غذایی :
 
فرهنگ غذایی گرجی که از ناحیه ای به ناحیه دیگر تفاوت دارد ترکیبی از غذاهای اروپایی و خاورمیانه ای است . گردو ، ذرت ، پنیر ، تخم مرغ و گوشت مهم ترین مواد اولیه را در آشپزخانه گرجی تشکیل میدهند . 
 
مراکز خرید باتومی :
اولین مرکز خرید باتومی در سال 2015 تاسیس شده . در باتومی پلازا که در مرکز شهر جای گرفته میتوانید انواع لوازم الکترونیکی را پیدا کنید . محصولات و تولیدات داخلی به قدری کم است که میتوان گفت هیچ چیز در اینجا تولید نمیشود ! اکثر وسایل و محصولات داخل فروشگاه ها تولید و صادرات آلمان هستند . صنایع دستی اینجا محصولات چوبی و بامبو است . در باتومی سیگار و مشروبات الکلی بسیار ارزان هستند . 
 
فستیوال های باتومی :
جشنواره بین المللی فیلم باتومی - سپتامبر
جشنواره موسیقی باتومی - سپتامبر
جشنواره موسیقی جاز دریای سیاه - جولای
 
شماره های ضروری باتومی  :
اورژانس : 112
پلیس : 126
 توراز شهربه شهرمدت اقامتاز قیمتبیشتر
ما را محبوب کنید